Archiwum
RSS
wtorek, 22 lipca 2014

Ostanie lata charakteryzują się tym, że coraz więcej ludzi decyduje się na podróżowanie innymi środkami niż pociągi, które swój okres świetności już najwidoczniej mają dawno za sobą. Młode pokolenie pytane o to, czy kiedykolwiek miało możliwość podróżować pociągiem udziela zgodnej odpowiedzi, że nie, co świadczy o fakcie, że pociągi są coraz mniej popularniejsze i najprawdopodobniej w najbliższym czasie sytuacja ta nie ulegnie poprawie. Według mnie podróżowanie tym środkiem transportu jest bardzo fajnym i dobrym rozwiązaniem, dlatego nie jest to dla mnie zbyt dobra wieść i piszę o tym na blogu. Moje informacje dotyczące spadku popularności pociągów, które mogłem zaprezentować na łamach pewnej gazety stały się dość znane w mojej miejscowości i nawet spotkałem się z narzekającymi na brak popularności pociągów staruszkami. Ja jednak nie chcę się tutaj skupiać na mnie, lecz na tym, co dzieje się w świecie mnie otaczającym. Niska frekwencja turystów podróżujących pociągiem jest przyczyną tego, że w najbliższym czasie z torów znikną kolejne pociągowe połączenia i będzie ich jeszcze mniej niż jest na obecną chwilę. Dlatego też można bez skrupułów powiedzieć, że w dobie rozpowszechnienia samochodów i samolotów, pociągi stają się mało popularnym środkiem transportu, co w przyszłości (nawet tej niedalekiej) może doprowadzić do całkowitego zaniku podróżowania szynowym pojazdem i dzieci naszych dzieci już nie ujrzą na własne oczy przejeżdżającego pociągu. Wiem jednak, że jest to mocno pesymistyczna wizja, ale brak mi optymizmu po tym, jak dowiedziałem się, jak mało ludzi udaje się w pociągowe podróże, które należą do moich ulubionych. Cieszę się jednak, że nie można jeszcze powiedzieć o całkowitym upadku kolei, bo takiego jeszcze nie ma i miejmy nadzieję długo nie będzie. Liczę na to, że także władza będzie starała się w jakiś sposób zareagować i powstrzymać pociągi od całkowitego ich upadku. Apeluję także do tych, którzy nigdy nie mieli możliwości podróżowania tym środkiem transportu o wypróbowanie jazdy pociągiem, która z całą pewnością okaże się fantastyczną przygodą.

23:31, mash.1974
Link Dodaj komentarz »

Wstyd, paradoks, paranoja, kompromitacja – właśnie takie słowa można najczęściej usłyszeć podczas słuchania komentarzy do ogłoszonej nie tak dawno decyzji stołecznego Zarządu Dróg Miejskich, która jest stwierdzeniem, iż nie będą wypłacane odszkodowania wszystkim tym, którzy zniszczyli swoje auto na popsutych i dziurawych drogach. Dowiedzieliśmy się, że pieniądze otrzyma jedynie dwadzieścia osób, bo na więcej wypłat nie ma pieniędzy. Także należy bardzo uważać, bo okazuje się, że nawet niszcząc swój samochód na skutek jazdy po źle przygotowanych drogach będziemy musieli naprawiać go na własny koszt i nikt nie zwróci nam za to żadnych pieniędzy. Jeżeli jednak będziemy chcieli załapać się do tej puli dwudziestu osób, to także nie będzie to łatwe zadanie z tego względu, że należy także pokazać zdjęcia z danego wydarzenia oraz relacje świadków i wiele innych kwestii takich jak zeznania policjantów czy też relacja ze stanu samochodu przed i po wypadku. Jest więc bardzo trudno uzyskać jakieś pieniądze, dlatego należy jeździć ostrożnie, a przede wszystkim uważać gdzie się jeździ, bo stan wielu dróg nie tylko daje wiele do życzenia, ale także jest wręcz katastrofalny. Pewien mężczyzna chcąc poprawić niegdyś stan dróg postanowił posadzić kwiatki w tych miejscach na jezdni, gdzie stan techniczny jest najgorszy. Miał on nadzieję, że zwróci to uwagę władz i ktoś nareszcie zajmie się tym stanem drogowej infrastruktury. Tak się jednak nie stało, bo te popsute drogi są bardzo często celowo omijane podczas różnego rodzaju kontroli stanów dróg z tego względu, że rządzącym lepiej jest uznać coś za nieznane i w przypadku zarzutów powiedzieć, że nikt z urzędu nie miał pojęcia o tym problemie. Warto jest więc szukać takiego ubezpieczyciela, który będzie zwracał pieniądze za uszkodzenia wypływające z tego, że stan dróg jest kiepski i pewne elementy samochodu właśnie z tej przyczyny się psują. Naprawianie stołecznych dróg wydaje się jednak problemem jeżeli chodzi także o przygotowywanie miasta do EURO 2012. Wtedy to wszystkie ulice powinny być gotowe do prawdziwego oblężenia.

23:30, mash.1974
Link Dodaj komentarz »

Trzydzieści osiem sekund trwał filmik, który został wrzucony na popularny serwis youtube. Nie jest to jednak zwykły film, bo o takim bym tutaj nie napisał. Jest to nagranie przejazdu pewnego małopolskiego motocyklisty, który rozwinął prędkość aż do 217 kilometrów na godzinę. To z tak ogromną prędkością motocyklista pędził przez ulice Wadowic. Ciekawe w tym wszystkim jest to, że policjanci nie widzieli tego wykroczenia podczas jego popełniania, lecz ujrzeli je dopiero po obejrzeniu filmu na największym serwisie z filmikami w Internecie. Jest to dość dziwna sytuacja, bo rzadko kiedy mamy do czynienia z takim czymś, że policjanci przeglądając filmy internetowe karzą obywateli za wszelkie wykroczenia. W najbliższym czasie może nawet dojść do czegoś takiego, że zostanie wydzielony specjalny oddział policji, którego zadaniem będzie oglądanie właśnie takich filmów oraz następne karanie ich twórców. Pomysł wydaje się być dobry, bo głupota kierowców jest wszędzie obecna i należy jej jakoś przeciwdziałać aby nie opanowała szerszej grupy społeczeństwa. Z tego względu wydaje mi się, że jest to bardzo dobra decyzja oraz ukaranie tego jednego motocyklisty może być specjalnym sygnałem dla innych, że takich rzeczy się nie robi. Mężczyzna naraził własne życie na zrobienie filmiku na którym bije rekordy prędkości za co dostał mandat. Jak widać nie ma żadnych korzyści z tego, co zrobił, a straty mogą być naprawdę wysokie. Mówię tak dla tego, że możliwe jest to, iż w niedługim czasie kierowca motocyklu zostanie pozbawiony prawa jazdy i prawdopodobnie będzie odpowiadał za swój czyn przed sądem. Nie jestem jednak pewny tego, dlatego nie chcąc nikogo wprowadzać w błąd przekazuję prawdopodobne dalsze potoczenie się tej sprawy. Zastanawiać może jednak fakt, że policja rozszerzyła swój zakres działania także o przestępstwa udostępniane w Internecie. Może to pomoże lepiej kontrolować obywateli oraz zwalczać takie przejawy nieodpowiedzialności jak ten opisywany w tym artykule. Jeżeli tylko będę coś więcej wiedział, to postaram się opisać dalsze losy wadowickiego kierowcy.

23:30, mash.1974
Link Dodaj komentarz »